Често задавани въпроси (FAQ)

Чадъри Euroschirm - сравнителна таблица

Инструкция за регулиране на носеща система AV system на раници ТАШЕВ

AV system – инструкция за регулиране

AV
/ Air ventilation / e вентилационна носеща система. Прилага се за раници с вместимост от 40 до 45 L: Tracker 45, Summit 42, Vihren 40, Distance 40, Eiger 40 Това са раници за планински преходи, придвидени за товари до 15 кг.
AV носеща система се базира на T–образна дуралуминиева рамка и осигурява вентилация посредством вертикален канал, преминаващ през цялата дължина на задната, омекотена част на раницата. Когато тя е на гърба Ви, през този канал въздухът циркулира  свободно, което в комбинация с дишащата материя на всички контактни зони, намалява изпотяването, премахва усещането за слепване, осигурява максимален обмен на въздух и комфорт по време на ходене. За да регулирате раницата, тя трябва да е пълна. 

1. Напълнете раницата с толкова тежък багаж, колкото ще носите, но не по-малко от 5 кг. Разгледайте гърба й добре: всяка лента, всяка катарама, и най-малкият детайл имат своето предназначение и не са случайно поставени. Лентите преминават през катарамите и регулаторите по точно определен начин.  Когато ги ползвате, внимавайте да не променяте този начин. Катарама, през която лентата минава неправилно, не изпълнява функцията, за която е предназначена.
Това важи в най-голяма степен за регулатора:
В нормално положение той законтря лентата и не и позволява да се движи. Като вдигнете с палец регулатора перпендикулярно на лентата, така я освобождавате да се движи свободно и можете да я отпуснете или затегнете колкото е нужно. Като пуснете регулатора, той веднага законтря отново лентата неподвижно в избраното положение. Много е важно лентата да преминава през регулатора САМО по този начин. При всеки друг той не изпълнява своята функция да регулира. 

2. Разхлабете всички двойки / леви и десни / ленти: кръстни регулиращи ленти /рл/- /1 на схемата/ - намират се в основата на кръстния колан, долни рл /2 на схемата/– намират се в долната част на презрамките, горни рл /3 на схемата/– намират се в горната част на презрамките и свързват и обират разтоянието между презрамките на раменете ви и тялото на раницата. 

Сложете раницата на гърба. 

3. Позиционирането на кръстния колан  / 4 на схемата/ е важен момент от регулирането. Той е основен носещ елемент и когато е поставен на точното място и е добре затегнат, тежестта се пренасочва от раменете по целия гръб. Обратното: ако не е на мястото си или е хлабав, тежестта пада изцяло на раменете и натоварването на гръбначните прешлени се увеличава многократно. Затова позиционирайте кръстния колан внимателно: Поставете го върху бедрените кости - от талията надолу. Не по-нагоре, за да не притиска стомаха и не по-надолу, за да не пречи на кръвообръщението на бедрата.  Затегнете го добре и ще усетите моментално освобождаване на раменете от всякаква тежест. Затегнете кръстните рл /1/, които се намират в основата на колана и обират разстоянието от тялото на раницата до него. Затегнете долните рл - тръгват от регулаторите в долния край на презрамките и се насочват към дъното на раницата. След това затегнете раменните горни рл /3/ - свързват горната част на тялото на раницата с  горната част на презрамките. Този момент от регулирането е много важен.  Така придърпвате товара близо до гърба и Вашия център на тежестта.  Често тези горни регулатори се подценяват и не се затягат добре. Тогава раницата се отдалечава от Вашия гръб,  центърът на тежестта се измества назад и това Ви кара да се привеждате напред. Уморявате се бързо, а при трудни терени или бързо ходене/тичане ставате нестабилни и бавни.  Затова е много важно горните рл. да са затегнати добре.
Накрая определете позицията на гръдния колан /6 на схемата/. Той се регулира нагоре и надолу, наляво и надясно. Той има стабилизираща функция - допринася за  неподвижността на раницата по време на движение. Гръдният колан на раниците ТАШЕВ не спъва и не затруднява нормалното дишане, благодарение на вграден ластичен елемент от долу /различен за различните модели/, който пружинира в синхрон с ритъма Ви на ходене. Гръдният колан има и друга функция - при преодоляване на дълги разстояния с тежък товар, с периодичното му откопчаване и закопчаване измествате навън и навътре точката на най-голямо натоварване на раменете си. Така раменете си почиват и по време на движение.
С внимателно и правилно позиционирани кръстен колан, носеща система и гръден колан си осигурявате стабилност и устойчивост на пътеката, избягвате претоварване на гръбначния стълб и раменете и получавате най-високото възможно ниво на комфорт, който тази раница е създадена да Ви донесе. 

Инструкция за регулиране на носеща система VBS system на раници ТАШЕВ

VBS /Vario back system/ е регулируемата носеща система на TASHEV. Прилага се за раници с обем от 50 литра нагоре, предназначени за продължително н осене на тежък багаж при труден терен. За да постигнете високо ниво на стабилност и комфорт, тежката раница трябва да е добре балансирана върху гърба. Правилното регулиране е много важно за постигане на максимално удобство чрез точното адаптиране на раницата към човешкия гръб според индивидуалния ръст.
Внимание! За да регулирате раницата, тя трябва да е пълна. Не променяйте начина на преминаване на лентите през катарамите и токите, той е важен за правилното им функциониране. 

ИНСТРУКЦИЯ за регулиране
Регулирането се състои от пет стъпки: 1. пълните раницата с багаж, 2. разхлабвате лентите, 3. след това последователно, затягайки лентите две по две, позиционирате кръстния колан, 4. определяте мястото на презрамките и 5. на гръдния колан. 

1. Напълнете раницата с толкова т ежък багаж, колкото ще носите , но не по - малко от 10 кг .

2. Разхлабете всички двойки / леви и десни / ленти: кръстни регулиращи ленти /рл/ - /1 на схемата/ - намират се в основата на кръстния колан, долни рл /2/ – намират се в долната част на презрамките, горни рл /3/ – намират се в горната част на презрамките и свързват и обират разтоянието между презрамките на раменете ви и самата раница.
Сложете раницата на гърба.

3. Поставете кръстния колан /4/ на правилното място и го затегнете добре: Той е основен носещ елемент за пренасочване на тежестта от раменете и разпределянето и по целия гръб. Ако не е на мястото си или е хлабав, тежестта пада изцяло на раменете и натоварването на гръбначните прешлени се увеличава многократно. Затова позиционирайте кръстния колан внимателно:
Поставете го върху тазовите кости - от талията надолу. Не по-нагоре, за да не притиска стомаха и не по-надолу, за да не пречи на кръвообръщението на бедрата. След това го затегнетеЗатегнете кръстните рл /1/, които се намират в основата на колана и обират разстоянието от тялото на раницата до него.

4. След като сте позиционирали колана, определете мястото на презрамките. Тяхната ергономична форма улеснява позиционирането им. Поставете ги така, че да следват извивката на врата и да се насочат под мишниците.
Свалете раницата от гърба. Подвижният регулиращ блок представлява голяма релефна и омекотена платка в центъра на гърба , към която в горната част са фиксирани презрамките . Всички контактни зони – регулиращият блок, презрамки и колани, са изработени от 3D дишаща материя, която осигурява по-добър обмен на въздух по време на движение.
Регулиращият блок се движи нагоре и надолу с приплъзване по алуминиевите шини чрез отпускане или затягане на двата регулатора в долната му част. Позиционирайте го така, че презрамките да застанат на избраното от вас място. 
Сложете отново раницата на гърба. Затегнете долните рл - тръгват от регулаторите в долния край на презрамкит е и се насочват към дъното на раницата.
След това затегнете раменните горни рл /2/ - свързват горната част на тялото на раницата с горната част на презрамките. Така придърпва те товара близо до гърба и Вашия център на тежестта, за да не се налага да се привеждате напред. Затегнете ги добре, за да няма дисбаланс по време на бързо ходене, динамичен терен, ако се наложи да тичате или да скачате от камък на камък и др. 
Ако мястото, което сте избрали за подвижния блок е правилно, трябва да прилепва плътно в рамото, а да се отдели на ок. 1,5 – 2см от него в най-горната точка на извивката. Така тежестта се отвежда от раменете. В същото време тези ленти не трябва да дърпат презрамките повече от 2см от Вашите рамене за да не се концентрира натоварването в точка в предната част на презрамката. 
Ако не сте сигурни, че това е точната позиция, свалете отново раницата и придвижете подвижния блок по-нагоре или по-надолу. Пробвайте няколко позиции, докато постигнете максимално точната за Вас. Когато сте с нова раница и не сте ползвали подобна досега, направете това и по време на първия преход – променяйте позицията за по 3-4 часа ходене с тежък товар. Така най-точно ще определите коя от тях е Вашата по удобството и комфорта, които ще Ви осигури.
При раниците с обем от 70 литра нагоре , в задната част на презрамките са монтирани раменни токи /5/, които правят променяемо мястото, от което тръгват горните регулиращи ленти. Това се налага поради голямата височина на тези модели – над 80см. За да бъде VBS носеща система ефективна както при много високи така и при много ниски ръстове, мястото на тези токи трябва да определите индивидуално. За да изпълняват горните рл своята функция, токите трябва да бъдат ок. 2см напред от най-високата точка на рамото. 

5. Накрая определете позицията на гръдния колан /6/. Той се регулира нагоре и надолу, наляво и надясно.Допринася за неподвижността на раницата по време на движение и повишава цялостната Ви стабилност. Гръдният колан на раниците ТАШЕВ не спъва и не затруднява нормалното дишане, благодарение на вграден ластичен елемент, който пружинира в синхрон с ритъма Ви на ходене. Освен че има стабилизираща функция, с периодичното му откопчаване и закопчаванепо време на дълги преходи, измествате навън и навътре мястото на натоварване на раменете си. Когато раницата е много тежка, над 30 кг, така облегчавате за кратко раменете и им осигурявате временна почивка без да спирате. 
С правилно позиционирани кръстен колан, носеща система и гръден колан си осигурявате стабилност и устойчивост по време на движение, избягвате претоварване на гръбначните прешлени и раменете и получавате най-високо ниво на комфорт при носене на тежки товари, за каквито е предназначена VBS регулируемата носеща система. 

Само за Mount 100+20
Маунт 100+20 е с голям обем и съответно, голяма височина. За да е ефективна VBS носещата система и при по-ниски ръстове /под 170см/, са предвидени два допълнителни горни регулатори. Ако сте с такъв ръст, те трябва да поемат горното регулиране. Извадете раменните горни рл от горните регулатори. Монтирайте тези ленти на въпросните два допълнителни регулатора. Ще ги откриете на аналогично място по - надолу по гърба, под регулиращия блок. Двата вече ненужни в този случай регулатора остават свободни високо над рам енете Ви.   

Почистване и поддръжка на раници ТАШЕВ

В перална машина:
Може, но само ако е много мръсна, например, разлят е вътре сок, храна - при температура 30 градуса, програма за деликатни тъкани и без центрофуга и сушене.
Не препоръчваме, защото намалява живота на импрегнацията(отговаря за водоустойчивостта). Машинното сушене пък може да деформира пълнежите на гърба и презрамките.
Но здравината няма да пострада, затова по изключение, може. 
Раницата ТАШЕВ ще издържи на каквото и да я подложиш, но ако си по-грижовен, ще изкара много повече години.

Почистване:
Препоръчваме ръчно пране, с мека четка или гъба и течен препарат. Изплакнете с хладка вода.
Изсушете далеч от нагревателни уреди и пряка слънчева топлина и светлина.
Предвидете достатъчно време за изсъхване – до няколко дни заради частите с омекотяващи пълнежи, които изсъхват по-бавно. 

Съхранение:
на сухо и проветриво място. Ако това е таван, маза, гараж или друго складово помещение, в което не влизате често, уверете се, че няма останала храна в раницата. Дори и пакетирана, инстантна, лиофилизирана, тя би привлякла животинки, които да повредят раницата. 

Ако имате проблем или въпрос свързан с предлаганите от нас продукти или услуги и не намирате
неговото решение сред изброените по-горе, ще се радваме да се свържете с нас